Proč jsem pojmenovala svou značku marocaine, přesto, že jsem Češka?

Jedním z důvodů je, že se mi moc líbí to slovo. Je z francoužštiny a znamená „marocká“ nebo také „Maročanka“. Samozřejmě, že to není ten hlavní důvod. Tím hlavním je moje návštěva Maroka v roce 2013. Díky mé zálibě v orientálních tancích se už dlouhý čas zajímám o kulturu zemí Orientu, severní Afriky a Španělska. Navštívila jsem Španělsko a Egypt, ale nejsilnější zážitky mám z Maroka.

V Maroku jsem přímo na ulici sledovala výrobu místních řemeslníků a řemeslnic. Fascinovalo mě, jak ráno otevřou svou dílnu, zasednou k šicímu stroji a šíjí kaftany nebo barví příze pro tkaní a pak tkají koberce. Používají přírodní materiály: vlnu, hedvábí, bavlnu, kůži, jejich specialitou je hedvábí z kaktusu. Můžete sledovat práci ševce, řezbáře, kovotepců nebo koželuhů. Obdivovala jsem jejich vytrvalost a nekonečnou tvořivost. Pokaždé jim pod rukama vznikal originál. Všude plno barev, typických vzorů a zdobení úplně čehokoliv. Navíc jsou také velmi zdatnými obchodníky.

To vše pro mně bylo velkou inspirací – l’inspiration marocaine.

 

Why did I give the name marocaine to my brand in spite of the fact that I am Czech?

One of the reason is that I like the word. It comes from French and it means „Moroccan“. Of course, it is not the main reason. The main reason is my visit to Morocco in 2013. Due to my love for oriental dances I have been interested in culture of the countries of Orient, North Afrika and Spain. Although I visited both Spain and Egypt, most impressive experiences come from Morocco.

In Morocco I saw with my own eyes handicraftsmen working in the streets. I was fascinated when I saw them open their workshops and sit down to their sewing machines and sew kaftans or dye yarns and weave carpets. They use natural materials like wool, silk, cotton, leather; their speciality is fabrics made from cactus. In the streets you can follow the work of shoemakers, woodcarvers, metalsmiths and tanners. I admired their endurance and creative genius. The result of their work was always an original. Everywhere you could see a lot of colours, typical patterns and decorating of everything. Moreover these handicraftsmen are also very capable shopkeepers.

All this was a great inspiration for me – l’inspiration marocaine.

Gallery

DSCF0730
P1130664
DSCF0677
P1130880
podnos (2)